כמה דברים על כתיבת ספר

BY IN כללי NO COMMENTS YET

אנשים רבים חולמים לכתוב ספר, בין אם מדובר באוטוביוגרפיה על ניסיון חייהם ובין אם זהו ספר יצירתי. לא מעט מצליחים לעשות זאת ולהגשים את חלומם, ובכל זאת, אין ספק שכיום, הפקה של ספר הנה תהליך לא פשוט שלרוב גם אינו כל כך מתגמל בסופו. כל מי שהוציאו ספר, יכולים להעיד כי מדובר ממש בסוג של לידה.

כל ספר מתחיל את דרכו ברעיון כלשהו, במחשבה כלשהי, בין אם מדובר בדחף עז לחלוק עם אנשים חוויות חיים כאלו ואחרות (לדוגמה אנשים שהשתתפו במלחמות, שירתו או עבדו בתפקידים מיוחדים וכיו"ב), או ברצונם של אנשים כישרוניים מאוד בכתיבה, המבינים שיש להם קהל קוראים פוטנציאלי לא קטן. כיוון שהוצאת ספר היא לרוב מסע ארוך ורצוף אתגרים, כדאי מאוד שהרעיון יהיה חזק ומלהיב מספיק, על מנת לשמור את הלהט הדרוש כדי להוציא אותו אל הפועל.

יש לכם רעיון מקורי וחזק, בו אתם מאמינים ואשר מרגש אתכם? זהו הרגע בו מתחיל השלב המאתגר באמת שבלב העניין – שלב הכתיבה. שלב זה יכול לקחת מספר שנים רב. החיים לא תמיד מסתדרים באופן המאפשר כתיבה מרוכזת וחופשית מדאגות וטרדות. מצד שני, יש גם מי שנדרשו להם חודשים ספורים בלבד, לאור העובדה שהיו מרוכזים רק בכתיבת הספר והצליחו להתקדם מעבר למצופה.

שלב העריכה

אחד השלבים החשובים ביותר במסגרת כתיבת ספר הוא שלב העריכה. אף על פי שהספרים הכי טובים נראים כאילו נכתבו כלאחר יד, כל ספר צריך לעבור עריכה ספרותית ולשונית. בתחילה מדובר בעריכה עצמית, במהלכה עליכם לעבור על יצירתכם, לשפשף וללטש אותה עד שתביאו אותה למצב הכי טוב שאתם יכולים. לאחר מכן, מומלץ להעביר את כתב היד לקוראי בטא – קוראים שעל דעתם אתם סומכים. אלה תמיד יוכלו להצביע עבורכם על דברים אותם פספסתם, להציע נקודות לשיפור וכיו"ב. זהו השלב בו עליכם למחול בכבודכם וללמוד כיצד לקבל ביקורת ובמקום להתגונן – לנצל אותה ולהיעזר בה כדי לשפר את ספרכם.

בתום שלב זה, אם תשלחו את הספר להוצאות והוא יתקבל, סביר להניח שיעבור עריכות נוספות – הן עריכה ספרותית מקצועית והן עריכה לשונית. שתי אלו משלימות זו את זו, בעצם. בעריכה ספרותית עוסקים בתוכנו של הספר, בודקים שהוא עקבי, מאמתים עובדות ומוודאים שהתוכן מועבר בצורה הכי טובה, ברורה ומעניינת שיש.

בעריכה לשונית, הדגש הוא בעיקר על כללי התחביר והדקדוק השונים, ובדיקה כי התוכן כתוב באופן ראוי, ללא שגיאות כתיב וכדומה. אין משהו עצוב יותר מספר מוצלח, אשר נכשל לאחר צאתו, משום שלא הושקעו בו המשאבים הדרושים, או בגלל שהעריכה בוצעה ברישול.

שלב ההגהה

אחד השלבים החשובים ביותר בהוצאת ספר, הוא שלב ההגהה. בשנים האחרונות נודעת מגמה של הוצאות אשר חוסכות בעלויות על ידי ויתור על שלב ההגהה, והתוצאות נראות לא אחת בשטח. יחד עם זאת, דווקא משום שבהוצאת ספר מושקעים משאבים לא מבוטלים, שלב ההגהה חשוב כל כך, כדי לוודא שהוא ייצא לדפוס כמו שצריך. די במקרים כגון כפל מילים או כפל אותיות כדי לעורר בקוראים תחושה של חוסר מקצועיות ואף זלזול.

מלבד דאגה למניעת הגעתן של שגיאות כתיב או הקלדה אל הדפוס, במהלך ההגהה נבדקים גם הגופנים, גודל הטקסט, המרווחים בין המלים והפסקאות, מספור העמודים ועוד. כמעט בלתי אפשרי לפרסם ספר נטול שגיאות לחלוטין, אך זו אינה סיבה שלא להשתדל להימנע מהן ככל הניתן, כדי שכאשר הספר ייצא להדפסה, הוא ייראה כמו יהלום מלוטש היטב.

So, what do you think ?