עריכה ספרותית

BY IN כללי NO COMMENTS YET

מהי עריכה ספרותית ובמה היא שונה מעריכה לשונית? כיצד היא באה לידי ביטוי והאם היא הכרחית?

אנשים רבים לא ממש מבינים את ההבדל בין עריכה ספרותית לעריכה לשונית. המדובר, כמובן, בשני סוגים שונים בתכלית של עריכה ולכל אחת יש את מטרותיה. בעריכה ספרותית מדובר בניתוח מעמיק של טקסטים שמיועדים לקריאה, ובשיפורם מבחינת בהירות, נוחות קריאה, עניין, אמינות, אחידות ועוד. אולי בשל המעורבות הרבה של העורך הספרותי באופי היצירה, קבל עריכה מסוג זה, היא אחת האתגרים הגדולים של כותבים, גם לאחר שהוצאה לאור הביעה עניין בפרסום יצירתו. יחד עם זאת, מטרתו של העורך הוא להביא את הטקסט למימוש מלוא הפוטנציאל שלו, וזהו כמובן אינטרס משותף להוצאה ולכותבים עצמם.

לעומת זאת, במקרה של עריכה לשונית, מדובר בתהליך מאוד טכני ביסודו, שמטרתו לתקן את הטקסט ולוודא את נכונותו בהתאם לכללים של האקדמיה ללשון ו/או בהתאם לכללי האחידות של ההוצאה. זהו תהליך חשוב אשר עומד בפני עצמו, וכשם שסופר אינו יכול לערוך את עצמו, עורך ספרותי (לרוב) לא יכול לשמש גם כעורך לשוני. כישרון בעריכה ספרותי אינו מבטיח היכרות מעמיקה עם חוקי התחביר, הדקדוק ובמקרים מסוימים, הניקוד.

כיצד זה בא לידי ביטוי בפועל?

בעבר, גם עריכה ספרותית וגם עריכה לשונית היו מתבצעות באותה נשימה. כיום, כבר נוטים להפריד בין התפקידים והם די משלימים זה את זה. כל טקסט עובר תחילה עריכה ספרותית ורק לאחר מכן הוא עובר גם עריכה לשונית.

כיום, כל מי שרוצה להוציא ספר אל השוק, חייב לעבור דרך עורך ספרותי וגם עורך לשוני. יש מי שמרחיקים לכת ואף שולחים את ספר לעריכה ספרותית ולשונית בטרם הם שולחים אותם להוצאה, שכן בשוק המו"לות התחרותי, האופן בו הטקסט מוגש יכול לקבוע את עתידו והאם יתקבל או לא. כך או אחרת, כל מי שחושב אי פעם להוציא ספר, צריך לקחת בחשבון שסיום הכתיבה אינו סוף הדרך ושיהיה עליו לעבור עריכה ספרותית.

אין זה מקרה שבספרים רבים בהם יש אזור תודות, העורכים והעורכות מככבים. בין הסופר/ת והעורך/ת צריכה להיות כימיה, ובמהלך העריכה והשכתובים, היחסים בין השניים צמודים מאוד. פעמים רבות, זוהי התמיכה המקצועית והנפשית של העורך/ת אשר מאפשרים לספר לבוא לאוויר העולם.

ואי אפשר להוציא ספר בלי הוצאה לאור ועריכה ספרותית?

כמובן שאפשר להוציא ספר בלי הוצאה לאור, אך לרוב דרושים לשם כך סכומי כסף לא מבוטלים, וכן בהשקעה אישית כבדה, בפרסום אגרסיבי של הספר מחוץ לאפיקי ההפצה המקובלים ועוד. זהו לא מסע יותר קל ובוודאי לא כזה שנועד לכל אדם. בנוסף, צריך לקחת בחשבון שעקיפת שלב העריכה לא בהכרח יעשה עם הספר צדק, ולרוב, להפך.

So, what do you think ?