עריכה לשונית

BY IN כללי NO COMMENTS YET

בין אם בכוונתכם להגיש טקסט להוצאה לאור, לבדיקה, או להוצאה לאור עצמאית, עריכה לשונית היא מן הצעדים החשובים ביותר בתהליך ההוצאה לאור והפרסום

אין זה משנה אם מדובר בעבודות אקדמיות, בכתבות לעיתונים שונים, או בכתיבת ספרים, אין ספק כי מדובר בעבודה שיכולה לקחת זמן רב – חודשים ואף שנים, במקרה של עבודות אקדמיות וספרים. אולם, באופן בלתי נמנע, מרוב כתיבה ועריכה מאבדים את נקודת המבט הדרושה על מנת לבחור את הניסוחים הטובים והנכונים.

מחד, מצב של כתיבה בלתי פוסקת, יכול להיות מתיש מאוד, מצד שני, רק עבודה אינטנסיבית ומסירות מסוגלים להביא את מלאכת הכתיבה אל סיומה – תנאי הכרחי לכל פרסום. לכן, במקרים רבים, מומלץ פשוט לפנות לשירותי עריכה לשונית מקצועיים. יתירה מזאת, אם להודות באמת, למרביתנו לא תזיק מעט עזרה בהתנסחות, בתחביר ובדיקדוק, בהתאם לכללי האקדמיה ללשון. עורך לשוני, המגיע עם ידע מקצועי ונקודת מבט טרייה ואוביקטיבית, לעומת זאת, יכול לקחת כל טקסט ולעשות בו קסמים.

 

למי פונים?

ובכן, בתחום העריכה הלשונית ניתן למצוא אנשים רבים המחזיקים בתעודת עריכה לשונית. במדינה כמו שלנו, בה כל אדם שני כותב למגירה וחולם להוציא ספר לאור, גם לא חסרים להם פרויקטים ועבודות. אך לא כל מי שמחזיק בתעודת עריכה הוא בהכרח עורך טוב, ולא כל מי שאינו מחזיק בתעודה, אינו עורך טוב.

כדי למצוא עורך או עורכת לשונית אמינים מומלץ תמיד להתייעץ עם מישהו שכבר עבר חוויה דומה ולבדוק ממי היה מרוצה (כמו גם אזהרות ממי כדאי להתרחק). למותר לציין, כמובן, כי עורכים של עבודות אקדמיות לא בהכרח יתאימו לעריכת ספר ולהפך – עורכים המורגלים בעריכה לשונית של ספרים, לא תמיד יניבו לכם את התוצאות הטובות ביותר לעריכת עבודות.

לא מכירים מישהו שעבר מסלול דומה? במקרים אלו, רשת האינטרנט היא קרקע פורייה למציאת עורכים לשוניים איכותיים, כמו גם מקום טוב לקבל רעיון לגבי העלות הסבירה של עבודת העריכה. כמו כן, לא יזיק לבקש המלצות או דוגמאות של עבודות קודמות. למוצלחים והמנוסים שבהם לא תהיה כל בעיה להציג שפע של עבודות, המלצות ומכתבי תודה.

 

מה לגבי התשלום?

בענף העריכה לשונית ישנן מספר שיטות לחישוב תעריפי התשלום של כל עבודה. לעתים, אופי החישוב משתנה לפי אופי העבודה. אחת השיטות הנפוצות היא חישוב של מספר התווים בטקסט (באמצעות קובץ וורד ניתן לזהות זאת בקלות). שיטה נפוצה נוספת היא חישוב מספר המילים, חישוב מספר עמודים, או חישוב מספר גיליונות דפוס.

חשוב לציין – כל עורך לשוני בוחר לתמחר עצמו אחרת וככל שמדובר במישהו מנוסה, מקצועי ומהיר יותר, כך שירותיו יכולים להיות גם יותר יקרים. יחד עם זאת, כאשר עתידכם האקדמי, או יצירתכם הספרותית על הפרק אין מקום להתפשר על איכות העריכה.

So, what do you think ?