הפקת ספר אלקטרוני E-Book

BY IN כללי NO COMMENTS YET

ספר אלקטרוני E-Book – הוא ספר לכל דבר ועניין, אותו ניתן לקרוא על גבי מכשיר אלקטרוני – קורא ספרים מיוחד כדוגמת קינדל, אייפד אומכשירים עצמאיים אחרים. כל קורא ספרים שכזה מסוגל להכיל מספר רב של ספרים אותם ניתן לרכוש בצורה מקוונת.

לספרים אלקטרוניים יש יתרון אדיר, בכך שניתן לקנות אותם בכל מכשיר כיום בצורה מקוונת בו במקום. לרוב, הם זולים משמעותית מספר רגיל, וכן גם מדובר במכשירים ירוקים, שכן הם חוסכים אין ספור דפים וכמויות של דיו שהיו נדרשים להדפסתם של ספרים אלו.

איך זה עובד בעצם?

רכישת ספרים אלקטרוניים קלה מאוד וכבר מקובלת באזורים נרחבים בעולם. כיום, לאחר שנים לא מעטות של נסיונות שלא צלחו, גם בישראל כמו חנויות ספרים דיגיטליות, המאפשרות רכישה של ספרים בעברית. בכך, נפרץ המחסום אשר הגביל טכנולוגיה זו רב לציבור דוברי האנגלית בארץ. במקביל, חובבי הספרות לועזית, יכולים לרכוש את ספריהם באופן מידי, מבלי שיצטרכו להמתין זמן רב למשלוח.

אולם הבשורה שמביאים עימם הספרים האלקטרוניים, אינה מוגבלת לצדו של הצרכן. ספרים אלו מבטיחים להביא שינוי יסודי גם בתחום הפקת הספרים ואף ההגדרה של מהם ספרים. הפקת ספר אלקטרוני זולה באופן משמעותי מהפקה של ספר מודפס, אף על פי שעלויות התרגום, העריכה וכיו"ב עומדות בעינן. כמו כן, חשוב לתת את הדעת לכך שבארץ, קהל הקוראים הפוטנציאלי מצומצם בהרבה מזה של ספר שיצא בחו"ל, גם ללא קשר לנתוני החלחול של הטכנולוגיה.

איך מפיקים ספר אלקטרוני?

לכאורה, הפקת ספר אלקטרוני פשוטה יותר מהפקה של ספר רגיל. יחד עם זאת, כאמור, השלבים הקודמים ל"הדפסת" הספר כמעט זהים: כתיבת הספר, ביצוע עריכה, איור ו/או עיצוב, אישורו להפקה על ידי הוצאת הספרים, ולאחר מכן אפשר בעצם לעבור לשלב הפקתו כספר דיגיטלי.

כמו כן, נדרשת הבנה של הטכנולוגיה. ספרים דגיטליים אינם סתם קבצים של ספר שלא הודפסו, אלא מוצר העומד בפני עצמו ומיוצר במיוחד למטרה זו. כך, למשל, בספרים דיגיטליים אין עימוד רגיל, ואפליקציית הקריאה היא זו שמבצעת את העימוד בהתאם לגודל המסך, לפונט הנבחר ולדרישות הקריאה.
כיוון שהעימוד נעשה בזמן הקריאה, חשוב ליצור את הספר כך שלא יתעוות במסכים קטנים או גדולים. זוהי אינה פעולה פשוטה של המרת פורמטים והמרה לא טובה יוצרת חוויית קריאה גרועה.

בין הבעיות הנפוצות בהמרות לא איכותיות:

1. חוסר יכולת לשנות גודל פונט (בעייתי למסכים קטנים)
2. חוסר יכולת לשנות מרווח בין שורות (מקשה על הקריאה במסכים קטנים)
3. חוסר יכולת לשנות רקע (מקשה על קריאה בלילה)
4. דפדוף בכיוון הפוך (שמאל ימין במקום ימין שמאל)
5. שבירת שורות באמצע פסקה

ישנן, כמובן, עוד אינספור בעיות פוטנציאליות שיש לתת אליהן את הדעת, על מנת להפיק ספר דיגיטלי איכותי. לכן חשוב מאד שיצירת הספר הדיגיטלי תתבצע על ידי בעל מקצוע שמכיר את התחום. אין המדובר בפעולה אוטומטית. ובכל זאת האפשרויות אותן מציע פורמט זה של ספרים יותר ממצדיקות את ההשקעה ואין ספק שעתידם של הספרים הדיגיטליים והשפעתם על ענף הספרות צפויים להיות מרתקים.

So, what do you think ?